Založ si blog

Lieky, vernostné systémy, finančná oligarchia a troška matematiky.

Tak nám pán prezident podpísal zdravotnícke zákony.
Zaujímavé, pred necelým rokom mal viacero ostrých pripomienok, hlavne k vernostným systémom, a novelu Zákona o liekoch vrátil do parlamentu. Dnes, i keď sa v sporných ustanoveniach prakticky nič nezmenilo, už pripomienky nemá. Prečo asi? Aká bola „cena“ jeho názoru a svedomia?
Už je to jedno, na veci sa nič nemení, zákony sú realitou. Ako lekárnikovi mi nezostáva nič iné, len si ich naštudovať a prispôsobiť sa im. Tak som začal študovať…
Jednou z kľúčových otázok sú vernostné systémy. Bohužiaľ. Zákon nerieši bezpečnosť pacienta, odbornosť lekárnika, verejné zdravie… iba financie. Asi to odráža hodnotový rebríček pána ministra. A nielen jeho. Aj veľkých hráčov, ktorí ťahali nitkami…
Ale späť k vernostným systémom. Zákon v tomto bode o.i. hovorí, že „…držiteľ povolenia na poskytovanie lekárenskej starostlivosti pri poskytnutí alebo sľúbení zľavy poistencovi poskytne súčasne zľavu aj zdravotnej poisťovni, a to najmenej vo výške 50% zo sumy zľavy poskytnutej alebo sľúbenej poistencovi; v takomto prípade nemusí zostať zachovaný pomer úhrady zdravotnej poisťovne a úhrady poistenca ustanovený osobitným predpisom.“
Keďže sa chcem zodpovedne pripraviť, počítam svoje možnosti i možnosti konkurencie. A práve tu ma zaujali viaceré čísla.
V spojitosti so schvaľovaním Zákona o liekoch sa veľmi často spomínala nemenovaná finančná skupina a jej sieť lekární. Tú tvorí 91 lekární (údaj k 9.10.2011). Z celkového počtu lekární na Slovensku (1992) to tvorí 4,56%.
Finančná skupina je tiež vlastníkom zdravotnej poisťovne Dôvera, ktorej poistný kmeň tvorí 1,4 mil. poistencov a podiel na trhu zdravotného poistenia je teda cca 26,6%.
A ešte jeden dôležitý údaj – na Slovensku sa ročne predpíše takmer 100 mil. balení liekov.
Zadanie je dostatočné, poďme na matematiku.
Spoločnosť prevádzkujúca spomínanú sieť lekární ukončila rok 2009 s nekonsolidovaným ziskom vo výške 173,3 tis. €. Ak sa teda sieť podieľa na celkových nákladoch na lieky čiastkou zodpovedajúcou ich podielu na trhu (4,56%), ročne vydajú jej lekárne asi 4,56 mil. balení liekov. Ak by sa teraz spoločnosť rozhodla celý svoj zisk venovať pacientom na zľavách a rozpočítala ho na každé jednotlivé vydané balenie, celková zľava na balenie by predstavovala 0,04€. A to sa ešte o tento „balík“ musí podeliť pacient a zdravotná poisťovňa v pomere 2:1. Samozrejme, môžeme počítať s tým, že zisk v roku 2009 produkovala len asi polovica súčasného počtu lekární, navyše vernostný systém určite povedie ku zvýšeniu obratov a teda i ziskov. I keby však nárast spôsobený všetkými týmito faktormi dosiahol nepravdepodobných 500%, stále hovoríme o zľave 0,20€, teda asi 13 centov pre pacienta a 7 pre zdravotnú poisťovňu. Každá väčšia zľava by s určitosťou viedla k negatívnemu hospodárskemu výsledku.
Naozaj?
Podľa publikovaných údajov priemerná spoluúčasť pacienta na farmakoterapii, rozumej priemerný doplatok za liek, za posledné 2 roky stúpol z 2,80€ na 5,70 €. Zľava 13 centom pacientom asi moc nepomôže, ale predsa….počítajme:
Sieť vydá ročne 4,56 mil. balení liekov. Ak uplatní spomínanú priemernú celkovú zľavu 20 centov na každé vydané balenie lieku hradeného z poistenia, vynaloží na tieto zľavy 912 tis.€ (porovnaj so ziskom za rok 2009!), ktoré sa prerozdelia medzi pacientov (608 mil. €) a zdravotné poisťovne (304 mil. €). Ak má zdravotná poisťovňa tej istej skupiny 26,6%-ný podiel na trhu, jej vlastná sieť lekární jej „uľaví“ o takmer 81 tis. €.
Trh je mocný čarodej. A benchmarking tiež. Ak sa pre tento krok, z čisto existenčných dôvodov, rozhodne povedzme polovica ďalších lekární, hovoríme o 50 miliónoch balení, úsporách pacientov na úrovni 6,7 miliónov € a zdravotných poisťovní až 3,3 mil. €. Poisťovni Dôvera sa teda ujde asi 0,9 mil. eur.
Sumár – finančná skupina vydá na zľavách cez svoju sieť lekární 0,91 mil.€, jej zdravotná poisťovňa zníži náklady o asi 0,91 mil. € (0,9 mil.+0,08 mil. od svojej siete). Na vernostný systém siete lekární patriacej majiteľovi zdravotnej poisťovne sa poskladajú iné, konkurenčné lekárne. Považujete toto za normálne?
A môžeme počítať ďalej. Ak bude zľava povedzme 3 eurá na liek – čo už je fakt zaujímavé – stratí sieť 13,68 mil.€ (1,21 mil. zaplatí svojej poisťovni), ale cez zdravotnú poisťovňu a ostatné lekárne si finančníci prídu na 13,31+1,21 mil., teda spolu na 14,52 mil.€.
Regulovaná lieková cenotvorba prisúdila marži lekárne asi 15%-ný podiel na celkovej cene lieku. Ak veľmi hrubo odhadneme priemernú cenu lieku (náklady na lieky cca 1 mld. eur pri 100 mil. balení ročne) zistíme, že zľava 3 eurá predstavuje 30% z ceny lieku, teda dvojnásobok prirážky lekárne. Likvidačné. Pre všetkých, okrem vlastníka zdravotnej poisťovne….
Táto „rovnosť príležitostí“ dostáva ešte raz na frak. Iné ustanovenie toho istého Zákona hovorí: „Držiteľ povolenia na poskytovanie lekárenskej starostlivosti je oprávnený uplatňovať vernostný systém na základe predchádzajúceho písomného oznámenia doručeného zdravotnej poisťovni poistenca, v ktorom je uvedený popis vernostného systému.“ Čítaj – počkáme si na akékoľvek Vaše nápady a vylepšenia, ktoré ihneď zapracujeme do nášho systému. A ani ich nemusíme sledovať, veď nám ich sami pošlete…
Páni poslanci, víno, ktoré Vám nalial pán minister a pán poslanec Novotný, je poriadne zasvinené!
A ešte pár maličkostí na margo, zo zákulisia:
– MZ SR má v rukách legislatívu úpravu marží lekární. Ak teda chce „zlacnieť lieky“ a „znížiť zisky lekárňam“, môže. Na priamy návrh lekárnikov použiť tento krok namiesto vernostných systémov však minister odpovedal záporne.
– pri prerokovávaní návrhu zákona padol aj návrh, že je nenormálne (a nemorálne) dávať zľavy aj súkromným zdravotným poisťovniam. Buď vernostný systém v zmysle platnej kategorizácie a pomernej úhrady, alebo zľava iba pacientovi. Prešiel však pôvodný návrh MZ SR, na ktorom pracovali mnohí odborníci, ešte nedávno pôsobivší v ZP Dôvera. Prečo? Matematika dáva odpoveď…
Martin Filko veľmi triezvo odhadol prínos zavedenia vernostných systémov na -25 mil. eur ročne. Prax po zavedení zákona môže pokojne odhaliť aj oveľa väčšie prekvapenie.
– je absolútne nemorálne, aby človek, ktorého bačovanie v rezorte má za následok 100%-ný nárast spoluúčasti pacientov hovoril o tom, že chce zákon pre pacienta, chce nižšie zisky lekární a najmä, lacnejšie lieky pre pacientov. Na niečo takéto treba mať namiesto žalúdka azbestové vrece.
V každej normálnej krajine by čo i len podozrenie z niečoho takéhoto viedlo k odstúpeniu ministra či poslanca. U nás stačí pár populistických rečí a sú z nich div nie hrdinovia.
Božie mlyny, ku ktorým sa obaja páni hlásia (aspoň tak dedukujem podľa názvov ich materských politických strán) melú pomaly, ale isto. Verím, že sa dočkám toho, že o odborných otázkach budú rozhodovať odborníci. Verím, že sa dočkám konca socialistického princípu stranícky vyvolených odborníkov na všetko. Hoci aj na smrteľnej posteli. Dovtedy mi postačí, keď uvidím, ako spomínaní páni, po tom, ako svojim konaním vydláždia cestu k úspechu svojim politickým oponentom, potichu a natrvalo odídu na smetisko dejín.
P.S. Že budú na odchode už tak skoro, som fakt ani nedúfal… i keď mohli odísť aj za iných okolností.

Zdravotníctvo je (stále) v . .. .

29.03.2016

Máme nového ministra zdravotníctva. Šikovného mladého krízového manažéra. Prekvapuje ma, ako rýchlo sa zmenila verejná mienka. Zrazu je dostatočnou kvalifikáciou na vedenie zdravotníctva viac »

Hrá sa o čas. . .

25.06.2012

S článkami o lekárenstve a teda aj o v tejto súvislosti najhorúcejšej téme - o vernostných systémoch - akoby sa vrece roztrhlo. Parlamentný kuriér, Hospodárske noviny i TREND akoby sa dohodli. viac »

Vernosť versus korupcia

28.02.2012

Tak som si surfoval po internete. A čo som nenašiel: lekáreň, -rne, ž. – zdravotnícka inštitúcia na prípravu, uskladňovanie a vydávanie liečiv a liekov (Slovník slovenského jazyka) vernosť, viac »

oktoberfest

Na Oktoberfest prišlo v prvý víkend až 800-tisíc ľudí a "boli smädnejší"

23.09.2018 20:26

Hostia prišli na 185. ročník pivných slávností nielen smädní, ale aj hladní. Zjedli totiž 13 volov, o dva viac než vlani.

nákup, nakupovanie, žena, počítač

Slováci podľahli on-line nákupom z Číny

23.09.2018 20:00

Slovenská pošta za rok 2017 spracovala približne 8,7 milióna listových zásielok z Číny.

Švajčiarsky frank

Švajčiari v referende odmietli zvýšenie ochrany domácich farmárov

23.09.2018 19:32

Predpokladá sa, že podporu švajčiarskej verejnosti pre návrhy podkopali obavy z nákladov na potraviny aj nesúhlas vlády.

Kerčský prieliv

Ruské plavidlá doprevádzali tie ukrajinské pri plavbe Kerčským prielivom

23.09.2018 19:17

Kyjev chce v prístave Berďansk vybudovať čo najskôr novú vojenskú námornú základňu. Cieľom je "obrana pred agresívnymi akciami Ruska".

Igor Minarovič

Som lekárnik. Blízke sú mi témy farmácie, lekárenstva, zdravotníctva. A na ne sa pokúsim pozrieť očami "insidera".

Štatistiky blogu

Počet článkov: 9
Celková čítanosť: 47081x
Priemerná čítanosť článkov: 5231x

Autor blogu

Kategórie