Založ si blog

Transparentné zdravotníctvo, transparentný minister a transparentné chlebíčky

Nie je tomu tak dávno, čo v Bratislave prebehla konferencia Transparentnosť v zdravotníctve. Jej hlavnými partnermi boli dve významné farmaceutické firmy a pozvanie na ňu prijal aj pán minister. Uff, ešte že to stihol pred začiatkom decembra, lebo neviem-neviem. Jeho dielom je totiž zákon, ktorý účasť zdravotníkov (pán minister je lekár) na podujatiach sponzorovaných výrobcami liekov, s výnimkou podujatí výlučne na vedecké a vzdelávacie účely (podujatie nebolo zahrnuté do kalendára takýchto akcií) striktne zakazuje.
Aj takéto je hľadanie transparentnosti v zdravotníctve v jeho podaní. Hovoríte, že nestačí? Tak pridám ďalší príklad.
Neuplynul ešte ani rok od prvej významnej mediálnej kauzy pána ministra spojenej s pneumokokovými očkovacími látkami. V krátkosti, pán minister zrýchlil konanie, aby jedna významná firma, v ktorej v minulosti pracoval a kde stále pracuje jeho brat, mohla mať na Slovensku zaregistrovaný prípravok bez doplatku a tak neprišla o svoj podiel na trhu, ktorý by v opačnom prípade “prevzal” prípravok konkurenčnej spoločnosti. Niekoľko týždňov sa hovorilo o transparentnosti, konflikte záujmov i obchádzaní Kategorizačnej komisie. Kauzu vystriedali iné, na všetko sa zabudlo. Ale nie na MZ SR. Legislatívne sa pracovalo, nahlas i potichu… Výsledkom medializovanej snahy o transparentnosť je už spomínaný zákon zakazujúci zdravotníkom účasť na akomkoľvek podujatí sponzorovanom výrobcom či distribútorom liekov. Už menej sa hovorí o tom, že nová legislatíva významne zúžila kompetencie Kategorizačnej komisie ako poradného orgánu a rozhodnutie o cene a úhrade liekov nechala na Ministerstve zdravotníctva a pánovi ministrovi ako jeho zástupcovi. Aby tak už nikdy k podobnej kauze nedošlo a všetko bolo úplne transparentné…
A môžem dať aj ďalší príklad. Netransparentné zdravotníctvo vedie k drahým liekom a teda zbytočne vysokým nákladom. A tak pán minister po úpornom boji s “lobistami” presadil nový Zákon o liekoch, ktorý umožňuje vernostné systémy, a teda “aj lacnejšie lieky pre pacienta”. Z úst ministra to najskôr znelo ako vtip, veď za jeho úradovania sme dosiahli prvenstvo vo výške spoluúčasti pacienta na nákladoch v zdravotníctve. Ale on to myslel vážne. Návrh na plošné zníženie marží v liekovom reťazci však razantne odmietol. Prečo? Lebo takéto zníženie by sa dotklo všetkých a nemohlo by byť potom využité v rámci marketingovej kampane jednej siete lekární… Pritom návrh mohol viesť k významným úsporám verejných zdrojov, čo by práve v dnešnej situácii v zdravotníctve bolo veľmi žiaduce. Nie, minister uprednostnil nástroj, ktorý povedie ku zvýšeniu nákladov odhadom o 25 mil. eur ročne. A aj tu ušlo potrebných niekoľko sto eur mesačne pre lekárov…
Dávať zľavy také významné, aby boli pre pacientov zaujímavé, je veľmi ekonomicky náročné. A tak treba hľadať zdroje. Jedným z hlavných sú možnosti výrobcu liekov. Tu treba hľadať aj pravú motiváciu zavedenia predpisovania liekov prostredníctvom účinnej látky, tzv. generickej preskripcie. Podľa jej definície je lekárnik povinný vydať liek, ktorý je najlacnejší. A tu sa otvárajú možnosti vyjednávania s výrobcami, ktorý liek v rámci jednej molekuly dodajú ako najlacnejší. A samozrejme, veľkí hráči majú v rukách vysoké karty… A ten zmätok, ktorý vznikol zavedením generickej preskripcie a hlavne jej legislatívnym nedotiahnutím už ide akosi pomimo…
Kto vie, či aj na toto myslel minister, keď papkal chlebíčky s priam až transparentným carpacciom na spomínanej konferencii v hoteli Carlton. Ak sa pozrel z okna smerom za Dunaj, videl honosné sídlo ďalšieho pravdepodobného anonymného sponzora akcie. A určite sa pousmial. Stolička pod ním sa už dlhšie trasie, ale stále drží. Teraz ho podržala aj pani premiérka. “Mám ho vari odvolať za to, že nezadĺžil rezort?” Omyl, zadĺžil. Druhý polrok uplynulého roka bol sprevádzaný zvýšenou dynamikou rastu dlhu v zdravotníctve. A to radšej nechcem vidieť výsledky za rok 2011…
Áno, určite sa usmieval. Pomaly konsoliduje rezort. Už zostáva len posledný krok – preniesť ministerstvo z kopca na jednom brehu Dunaja len cez jeden most hneď na druhý breh. Či sa už stalo?

Zdravotníctvo je (stále) v . .. .

29.03.2016

Máme nového ministra zdravotníctva. Šikovného mladého krízového manažéra. Prekvapuje ma, ako rýchlo sa zmenila verejná mienka. Zrazu je dostatočnou kvalifikáciou na vedenie zdravotníctva viac »

Hrá sa o čas. . .

25.06.2012

S článkami o lekárenstve a teda aj o v tejto súvislosti najhorúcejšej téme - o vernostných systémoch - akoby sa vrece roztrhlo. Parlamentný kuriér, Hospodárske noviny i TREND akoby sa dohodli. viac »

Vernosť versus korupcia

28.02.2012

Tak som si surfoval po internete. A čo som nenašiel: lekáreň, -rne, ž. – zdravotnícka inštitúcia na prípravu, uskladňovanie a vydávanie liečiv a liekov (Slovník slovenského jazyka) vernosť, viac »

SAFRICA-ENVIRONMENT/

Štyroch Juhoafričanov zatkli za kanibalizmus

22.08.2017 08:45

Polícia v Juhoafrickej republike zatkla štyroch mužov podozrivých z kanibalizmu. Jeden z nich policajtom ukázal časti ľudskej nohy a ruky.

Taliansko, zemetrasenie, ischia,

Pri zemetrasení na talianskej Ischii zahynuli najmenej dvaja ľudia

22.08.2017 08:14

Zemetrasenie s magnitúdou 4,0, ktoré zasiahlo taliansky ostrov Ischia si vyžiadalo najmenej dva životy.

merkelová, angela merkelová, merkel,

Xenofóbia voľby v Nemecku nevyhrá

22.08.2017 07:26

Mesiac pred parlamentnými voľbami v Nemecku migrácia nie je ich hlavnou témou.

Islamský štát, fallúdža, irak,

Islamskí teroristi: Keď nie cez Turecko, tak cez Libanon?

22.08.2017 07:19

Niektorí pozorovatelia hovoria už o agónii teroristov z Islamského štátu v Sýrii.

Igor Minarovič

Som lekárnik. Blízke sú mi témy farmácie, lekárenstva, zdravotníctva. A na ne sa pokúsim pozrieť očami "insidera".

Štatistiky blogu

Počet článkov: 9
Celková čítanosť: 44128x
Priemerná čítanosť článkov: 4903x

Autor blogu

Kategórie